Towarzystwo Społeczno–Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego (DFK)

0.0
  1. Home
  2. »
  3. Towarzystwo Społeczno–Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego (DFK)
Description:

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego (DFK)w Raciborzu

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego (DFK) jest organizacją mniejszości niemieckiej działającą na terenie województwa śląskiego.

Celem Towarzystwa jest kultywowanie tradycji i historii niemieckiej.

Ważną dziedziną działalności DFK jest także pielęgnacja języka niemieckiego. W tym zakresie Towarzystwo organizuje kursy jęz. niemieckiego oraz liczne konkursy, jak np. Konkurs Języka Niemieckiego, Konkurs literacko-plastyczny, Konkurs wiedzy i twórczości Josepha F. von Eichendorffa, Konkurs Piosenki i Teatru, Dyktando Języka Niemieckiego dla całego woj. śląskiego. Oprócz tego DFK organizuje inne, liczne imprezy kulturalne. Do najbardziej znanych można zaliczyć: Wojewódzkie Święto Kultury Kół Terenowych, koncert „Muzyka nie zna granic”, Tydzień Kina Niemieckiego, jak również różnego rodzaju spotkania, wystawy. Co roku Towarzystwo organizuje wycieczki dla dzieci i seniorów, spotkania bożonarodzeniowe oraz kolonie letnie dla dzieci.

Towarzystwo wydaje co miesiąc biuletyn informacyjno-kulturalny "Oberschlesische Stimme".

W kwietniu 1997 wystartowała audycja niemieckojęzyczna - "Die Deutsche Stimme aus Ratibor" (Niemiecki głos z Raciborza). Natomiast od października 1999 można słuchać drugiej audycji radiowej "Mittendrin" przeznaczonej dla młodzieży. Obie audycje nadawane są przez prywatną stację radiową "Vanessa" (UKW / FM 100,3)

Przy Towarzystwie działają również zespoły taneczne, muzyczne oraz chóry.

Towarzystwo posiada również bibliotekę oraz muzeum, które znajduje się w Bieńkowicach przy ul. Raciborskiej 17. [1]

Statutowe Cele działania

1) rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających mniejszości

Niemieckiej,

2) wytwarzanie atmosfery zaufania i szacunku do wartości demokratycznych,

3) upowszechnianie praworządności,

4) przyczynianie się do przestrzegania karty praw człowieka,

5) wspieranie organizacyjne i rzeczowe osób fizycznych i jednostek organizacyjnych, które podejmują działania zgodnie z zasadami jakimi kieruje się stowarzyszenie

Mapa Śląska / Schlesien źródło: https://deutsche-schutzgebiete.de/

Mapa Śląska / Schlesien źródło: https://deutsche-schutzgebiete.de/

Przykładowe Projekty DFK: 

Historie pochodzą z książki „Legendy i baśnie górnośląskie”, która po raz pierwszy została wydana we Wrocławiu w 1922 roku. W 2020 roku został przetłumaczony na język polski przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i ponownie wydany w dwóch językach. Książka Elżbiety Grabowski to skarbnica wiedzy i źródło legend, baśni, podań i tradycji z XIX i XX wieku na Górnym Śląsku. Autorka zbiera większość tekstów na miejscu od 1870 roku, czyli od dzieciństwa. Więcej znajdziecie tutaj.

Polsko-niemiecka redakcja Mittendrindziała przy Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Niemców Województwa Śląskiego (TSKN) od 1997 roku. Początkowo redakcja realizowała wyłącznie audycję radiową „Die Deutsche Stimme aus Ratibor”, która była pierwszą niemieckojęzyczną audycją radiową mniejszości niemieckiej w Polsce.

Co robimy?

Polsko-niemiecka redakcja Mittendrin realizuje różnorodne produkty medialne dotyczące mniejszości niemieckiej i współpracy polsko-niemieckiej. Do najważniejszych należą:

- niemieckojęzyczne audycje radiowe (magazyn z koncertem życzeń „Die deutsche Stimme aus Ratibor” emitowany na antenie Radia Vanessa oraz magazyn publicystyczny „Präsent” emitowany na antenie Radia Katowice),
- biuletyn informacyjno-kulturalny „Oberschlesische Stimme”(dwutygodnik, który ukazuje się jako dodatek gazety „Wochenblatt”),
- polsko-niemieckie radio internetowe (od 2019 roku radio internetowe działa jako radio całej mniejszości niemieckiej w Polsce i jest tworzone we współpracy z innymi redakcjami),
- polsko-niemiecki magazyn kulturalny „SchauFenster“ na YouTube,
- miesięcznik dla dzieci „Keks” (wydawany na zlecenie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej).

Oprócz tego polsko-niemiecka redakcja radiowa Mittendrin realizuje również m.in. różnego rodzaju projekty kulturalne oraz prowadzi warsztaty medialne dla dzieci i młodzieży oraz oferuje możliwość odbycia praktyk studenckich dla osób z kraju i z zagranicy.

Po co to robimy?

Celem działania polsko-niemieckiej redakcji Mittendrin jest popularyzacja wiedzy o mniejszości niemieckiej oraz pielęgnowanie niemieckiego języka, historii i kultury.

Festiwal Kultury Niemieckiej Kreiskulturfest 2023

Towarzystwo ma 107 jednostek terenowych zgrupowanych w 9 oddziałach:

Przewodniczący: Marcin Lippa

KRS: 0000001895

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego (DFK)w Raciborzu stowarzyszone jest ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK) 

Contact Information
Website:

Leave A Comment

Send message to listing owner

Send message to moderator