Niemieckie Stowarzyszenie „Natangia” w Górowie Iławeckim Landsberg (Ostpreußen)
Niemieckie Stowarzyszenie „Natangia” w Górowie Iławeckim Landsberg (Ostpreußen)
Cele Statutowe
- Zachowanie łączności oraz dziedzictwa kulturalnego niemieckiej grupy narodowościowej w Rzeczpospolitej Polskiej oraz łączność z innymi stowarzyszeniami socjalno-kulturalnymi wewnątrz i na zewnątrz Rzeczpospolitej Polskiej.
- Integracja stowarzyszenia w wspólnocie interesów na terenie działania.
- Zastępstwo prawne członków stowarzyszenia wobec urzędów Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec.
- Stowarzyszenie jest otwarte na współpracę ze wszystkimi mieszkańcami na terenie miasta i gminy, czyli w zasięgu swojej działalności.
- Stowarzyszenie udzielało będzie pomocy rzeczowej, materialnej oraz socjalnej członkom stowarzyszenia jak również mieszkańcom miasta i gminy. [1]
Początki
Nasze Stowarzyszenie ”Natangia’, które znajduje się na terenie Górowa Iławeckiego zostało powołane do życia w lipcu w 1991 roku, a 28.02.1992 roku zostało zarejestrowane.
Do Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur przyłączyło się bezpośrednio po utworzeniu. Funkcję przewodniczących stowarzyszenia w tym czasie pełnili: Maria Ostapczuk-1992-1993, Dankowski Eryk 1993-2001, Magdalena Heidenreich 2001-2013, Mariola Ostapczuk 2013-2022.
Siedziba
W 1992 roku lokal Stowarzyszenia znajdował się w Wojewódzkim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Górowie Iław. Od 1993 roku lokal nasz mieścił się w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym, a od października 1998 roku siedziba Stowarzyszenia mieści się w naszym budynku na ul. Sikorskiego 34.
Zarząd
- Przewodnicząca: Grażyna Lewandowska;
- Z-ca przewodniczącej: Mariola Ostapczuk;
- Skarbnik: Marcfeld Wiesława;
- Sekretarz: Gorzycka Joanna;
- Z-ca skarbnika: Malik Halina.
Z życia stowarzyszenia
Nasze stowarzyszenie jest bardzo prężnie rozwijającą się placówką. Celem organizacji jest promowanie kultury niemieckiej i mniejszości niemieckiej wśród mieszkańców naszej miejscowości i okolic. Siedziba stowarzyszenia jest otwarta dwa razy w tygodniu by nasi członkowie mogli regularnie spotykać się i zacieśniać wspólnie więzi. W ciągu roku organizujemy wiele projektów z myślą o wszystkich członkach naszego stowarzyszenia oraz różnego rodzaju spotkania tematyczne i wyjazdy. Do corocznych projektów należy „Tłusty czwartek”, przy którym zajmujemy się pieczeniem tłustych regionalnych przysmaków. „Dzień kobiet” gdzie wszystkie członkinie stowarzyszenia są obdarowywane małym upominkiem. Przed każdym świętem czy to Wielkanocnym czy Bożonarodzeniowym spotykamy się tworząc ozdoby świąteczne. Do naszych najmłodszych członków przychodzi co roku Święty Mikołaj obdarowując ich smakołykami. Organizujemy im również projekty plastyczne, które mają na celu pobudzenie ich wyobraźni. W naszym stowarzyszeniu przyjmujemy różnych gości, jednymi z nich są różne mniejszości niemieckie z naszego rejonu, przyjaciele z Niemiec, którzy odwiedzają miejsca swoich przodków. Bardzo częstym gościem naszego stowarzyszenia jest pan Wojciech Wolański, który jest autorem wielu książek, jedne z nich to spis opowieści naszych przodków. [2]
„Natangia” pamięta i pielęgnuje
Członkowie stowarzyszenia niemieckiego „Natangia” z Górowa Iławeckiego sprzątają groby przed świętem zmarłych już od wielu lat. Także w tym roku nie zaniechali tego dobrego zwyczaju.Tegoroczna akcja trwała 2 dni. Najpierw – w poniedziałek 24 października 15 członkiń stowarzyszenia porządkowało groby na nieczynnym górowskim cmentarzu. Spoczywa tu wielu zasłużonych, a dzisiaj zapomnianych obywateli miasta, w tym Otto Kirsteina, który miał zakład włókienniczy.
W sumie kobiety uporządkowały 20 grobów. Oprócz „Natangii” nikt się już nimi nie opiekuje, bo rodziny zmarłych albo już wymarły, albo wyjechały do Niemiec.
Drugiego dnia akcji – w czwartek 27 października w siedzibie stowarzyszenia, znowu 15 członkiń pletło wieńce z gałązek świerków i kwiatów. Kiedy już były gotowe rozłożyły je na grobach.
Zakładaliśmy, że na sprzątanie przyjdzie 10 osób, ale przyszło o 5 więcej. To świadczy o tym, że nasi członkowie zdają sobie sprawę z tego, że zrzeszyliśmy się nie tylko po to, aby wspólnie pić kawę – cieszy się Grażyna Lewandowska , przewodnicząca „Natangii”.
Wieńce i znicze „Natangia” złożyła także przed tablicą pamiątkową ku czci mieszkańców Górowa, którzy zginęli podczas ostatniej wojny. Stowarzyszenie było inicjatorem jej postawienia.„Źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce”
„Dieses Projekt wurde gefördert mit Mitteln des Bundesministeriums des Innern für Bau und Heimat der Bundesrepublik Deutschland über Verband der deutschen sozial-kulturellen Gesellschaften in Polen“ [3]
Niemieckie Stowarzyszenie „Natangia” w Górowie Iławeckim współtworzy Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur ZSNWiM