Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej w Kętrzynie

 1. Dom
 2. »
 3. Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej w Kętrzynie
Description:

SMN Kętrzyn / Rastenburg - źródło: https://polska-org.pl

SMN Kętrzyn / Rastenburg - źródło: https://polska-org.pl

Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej w Kętrzynie (SMN Kętrzyn) Rastenburg

Herby i Pieczęć Kętrzyna - / Rastenburg - źródło: https://www.heraldry-wiki.com

Herby i Pieczęć Kętrzyna - / Rastenburg - źródło: https://www.heraldry-wiki.com

Cele Statutowe SMN Kętrzyn

 1. utrzymanie jedności kulturowej oraz więzów narodowych członków Stowarzyszenia,
 2. integracja całego środowiska mniejszości niemieckiej.
 3. wyrażanie dążeń i osiągnięć mniejszości niemieckiej oraz występowanie na rzecz jego potrzeb społecznych, socjalnych i kulturalnych wobec władz i instytucji państwowych i samorządowych.
 4. reprezentowanie członków stowarzyszenia przed władzami Rzeczypospolitej Polskiej oraz podobnymi stowarzyszeniami działającymi w kraju i za granicą.
 5. tworzenie podstaw lepszego, wzajemnego zrozumienia i współpracy między narodem Polskim i Niemieckim.
 6. propagowanie języka i kultury niemieckiej.
 7. pomoc charytatywna [1]

Kętrzyn / Rastenburg - źródło: https://polska-org.pl

Kętrzyn / Rastenburg - źródło: https://polska-org.pl

Początki SMN Kętrzyn

Stowarzyszenie w Kętrzynie zostało powołane do życia z inicjatywy Heleny Oprzyńskiej przez grupę 26 członków. Pierwsze posiedzenie zwołano 11 marca 1995 roku. Sporządzono statut i wybrano do komitetu założycielskiego Helenę Oprzyńska, Bożenę Miłosz i Sabinę Błaczewicz. Wybrana przez członków nazwa „Stowarzyszenie Niemieckie” nie została wówczas zaakceptowana w Urzędzie Wojewódzkim, tak że trzeba było ustąpić i przystać na obowiązującą dziś nazwę. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 27 lipca 1995 roku. Do ZSLNbPW Stowarzyszenie należy od lipca 1995 roku.

Siedziba 

Pierwszą siedzibą były dwa małe pokoje w firmie budowlanej. Były bardzo ciasne i dostępne jedynie w dni robocze. 

W czerwcu 1997 roku znalazły się większe pomieszczenia i sytuacja nieco się poprawiła. Ale nadal nie można było na przykład organizować tam kursów języka niemieckiego. 26 listopada 1997 roku Stowarzyszenie dzięki środkom finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych z Niemiec kupiło dom przy ul. Polej 12 (wcześniej Ottoweg). Po zakończeniu prac remontowych 27 maja 1998 roku nastąpiło uroczyste otwarcie domu.

Kętrzyn / Rastenburg - źródło: https://polska-org.pl

Kętrzyn / Rastenburg - źródło: https://polska-org.pl

Zarząd

 • Przewodnicząca: Zofia Lachowska
 • Zastępca przewodniczącej: Patrycja Stefańska
 • Sekretarz: Artur Lachowski
 • Skarbnik: Anna Prusik

Członkowie

Stan 2008: Po powstaniu Stowarzyszenia liczba członków szybko wzrosła do około 250. Potem jednak wyraźnie spadła. Dziś Stowarzyszenie podaje liczbę 173 członków. Grupę aktywnie działających tworzy około 70-80 osób.

Z życia stowarzyszenia SMN Kętrzyn

Stan 2008:

Seniorzy mają własny klub i własny zarząd. Spotykają się co drugi piątek. Seniorzy podtrzymują niemiecką kulturę w słowie i pieśni. Na tych spotkaniach mówi się wyłącznie po niemiecku.

Spotykają się także członkowie w średnim wieku. Najczęściej są to kobiety. Na tych spotkaniach próbuje się rozmawiać po niemiecku. Kobiety uczą się śpiewać niemieckie piosenki. Zauważa się duże zainteresowanie kulturą i obyczajami niemieckimi.
Stowarzyszenie organizuje też spotkania z literaturą, np. z panią Buschmann z Kilonii lub z aktorem Heinzem Kasparem. 4 marca 2000 roku Stowarzyszenie świętowało jubileusz swojego 5-lecia. W roku 2003 Stowarzyszenie gościło grupę kobiet z Niemiec ( Landfrauen). Odbyło się seminarium poświęcone roli kobiety w życiu.
W 2005 roku będą obchody 10-lecia istnienia Stowarzyszenia. Planowana jest wystawa w kętrzyńskim zamku poświęcona Mniejszości Niemieckiej w Kętrzynie i innych miastach Warmii i Mazur.
Młodzież spotyka się raz w miesiącu, czasami częściej. Organizują wspólne wypady na miasto, pomagają sobie w nauce. Co roku odbywają się spotkania adwentowe dla dzieci.

Kętrzyn / Rastenburg - źródło: https://polska-org.pl

Kętrzyn / Rastenburg - źródło: https://polska-org.pl

Wyposażenie

Stan 2008: Dom należący do stowarzyszenia składa się z ok. 300 m2 powierzchni użytkowej. Do domu należy także pomieszczenie gospodarcze, studnia, szklarnia, drzewa i krzewy owocowe w dzierżawionym od miasta ogrodzie.
    Dom składa się z parteru, I pietra i piwnicy. Na parterze mieści się biuro stowarzyszenia, pokój gościnny, łazienka, toaleta oraz stacja socjalna Lazarus, która ma osobne wejście od strony ogrodu. Na I pietrze mieści się sala konferencyjna, pokój gościnny, biblioteka i muzeum. W piwnicy zaś, możemy znaleźć pokój seniorów, kuchnię, toaletę, kotłownie, garaż i pomieszczenie gospodarcze. Do pokoju seniorów można też wejść przez drzwi od ogrodu. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia są bardzo zadowoleni ze swojego domu spotkań 

Kętrzyn / Rastenburg źródło: https://medievalheritage.eu/pl

Kętrzyn / Rastenburg źródło: https://medievalheritage.eu/pl

Współpraca

Stowarzyszenie utrzymuje bliskie kontakty m.in. z ukraińskim stowarzyszeniem, miastem i muzeum. Z przedszkolem „Malinka” w Kętrzynie (otrzymało ono od Stowarzyszenia pomoc w postaci zestawu instrumentów Orffa) uzgodniono, że dzieci będą występowały przed seniorami, a inne imprezy, jak np. gwiazdka, również będą organizowane wspólnie.

Miastem partnerskim Kętrzyna jest niemieckie miasto Wesel. Tam też co roku jedzie delegacja z Kętrzyna, w tym członkowie Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej. Raz do roku przyjeżdża do Kętrzyna duża grupa byłych Rastenburgczyków pod przewodnictwem pana Hubertusa Hilgendorffa, który jest naszym Kreisvertreter. Z Ziomkowstwem Powiatu mamy bardzo dobry kontakt. Spotkania są najczęściej organizowane w ogrodzie Stowarzyszenia, kiedy to istnieje znakomita okazja do wspomnień, opowiadań, wymiany doświadczenia, śpiewania niemieckich piosenek. Niemiecka grupa zaprasza nas do Hotelu „Koch” w Kętrzynie na uroczyste spotkania przy obiedzie i deserze. W spotkaniu tym bierze udział ponad 40 członków Stowarzyszenia oraz znakomitości miasta Kętrzyna jak m.in. burmistrz, wójt, starosta, dyrekcja szpitala w Kętrzynie. [2]

KRS: 0000048770

Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej w Kętrzynie współtworzy Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur ZSNWiM

Prusy Wschodnie Ostpreussen źródło: https://deutsche-schutzgebiete.de

Prusy Wschodnie Ostpreussen źródło: https://deutsche-schutzgebiete.de

Contact Information

Zostaw komentarz

Wyślij wiadomość do właściciela wizytówki

Wyślij wiadomość do moderatora