Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej „Warmia” w Lidzbarku Warmińskim

 1. Dom
 2. »
 3. Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej „Warmia” w Lidzbarku Warmińskim
Description:

Lidzbark Warmiński (Heilsberg) / SMN Warmia źródło: https://deutsche-schutzgebiete.de

Lidzbark Warmiński (Heilsberg) / SMN Warmia źródło: https://deutsche-schutzgebiete.de

Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej „Warmia” w Lidzbarku Warmińskim SMN Warmia / Heilsberg

Herby Lidzbarka Warmińskiego (Heilsberg) źródło: https://www.heraldry-wiki.com/heraldrywik

Herby Lidzbarka Warmińskiego (Heilsberg) źródło: https://www.heraldry-wiki.com/heraldrywik

Cele Statutowe

SMN Warmia

 1. Utrzymywanie jedności kulturowej oraz więzów narodowych członków stowarzyszenia,
 2. Integracja całego środowiska mniejszości niemieckiej województwa warmińsko-mazurskiego,
 3. Wyrażanie dążeń i osiągnięć środowiska mniejszości niemieckiej województwa warmińsko-mazurskiego oraz występowanie na rzecz jego potrzeb społecznych i socjalnych wobec władz i instytucji państwowych i samorządowych
 4. Reprezentowanie członków stowarzyszenia przed władzami rzeczpospolitej polskiej oraz podobnymi stowarzyszeniami działającymi na terenie Niemiec
 5. Działanie na rzecz zacierania uprzedzeń narodowościowych [1]

Znaki miejskie Lidzbarka Warmińskiego (Heilsberg) źródło: https://www.heraldry-wiki.com/heraldrywik

Znaki miejskie Lidzbarka Warmińskiego (Heilsberg) źródło: https://www.heraldry-wiki.com/heraldrywik

Początki

SMN Warmia

Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej „Warmia” w Lidzbarku Warmińskim działa jako samodzielne organizacja już 29 lat. Zarejestrowane zostało 25.10.1993. To słuszny wiek, jednak my czujemy się wciąż młodzi i chętni do pracy. Rok 2021 okazał się jednym z bardziej pracowitych okresów w naszej działalności. Zrealizowaliśmy 9 małych oraz 5 dużych czyli całorocznych. Nigdy byśmy nie osiągnęli tych sukcesów, gdyby nie pomoc naszych wypróbowanych przyjaciół.

Siedziba

Początkowo grupie brakowało sali spotkań. Spotykano się w kawiarni „Jubilatka”. Później wynajęto trzy pomieszczenia w Spółdzielni Mieszkaniowej. W którymś momencie mniejszość znalazła nawet schronienie w kinie „Capitol”. Od 1995 roku stowarzyszenie ma swoją siedzibę na ulicy Polnej w Szkole Podstawowej Nr. 4. Dzięki wsparciu mniejszości szkoła ta mogła zostać rozbudowana z środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Mniejszość otrzymała za to bezpłatnie do dyspozycji pomieszczenia szkolnej piwnicy. Znajduje się tam sala spotkań, biblioteka, pomieszczenie biurowe i magazyn.

Lidzbark Warmiński (Heilsberg) źródło: https://deutsche-schutzgebiete.de

Lidzbark Warmiński (Heilsberg) źródło: https://deutsche-schutzgebiete.de

Zarząd

 • Przewodniczący: Gerard Wichowski
 • Zastępca przewodniczącego: Bogdan Grynek
 • Sekretarz: Sylwia Matczak
 • Skarbnik: Ewa Huss Nowosielska
 • Członek: Rita Popławska

Członkowie

Liczba członków w stowarzyszeniu w Lidzbarku Warmińskim permanentnie spadała. W 1999 roku odnotowano zaledwie 88 członków płacących składki. W roku 2022 mamy 115 członków.

Lidzbark Warmiński (Heilsberg) źródło: https://deutsche-schutzgebiete.de

Lidzbark Warmiński (Heilsberg) źródło: https://deutsche-schutzgebiete.de

Z życia stowarzyszenia

SMN Warmia

Od samego początku istnienia naszej organizacji mamy wsparcie nie tylko przewodniczących Kreisgemeinschaft , ale także kolejnych zarządów jak i poszczególnych członków. To dzięki zaangażowaniu Aloysa Steffena, Erwina Popina czy obecnej szefowej Jutty Kuting możemy realizować nasze plany. Także korzystamy z funduszy przekazywanych przez Landsmanschaft oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec. Pozyskane środki pomagają nam w popularyzowaniu wiedzy o Prusach Wschodnich nie tylko wśród naszych członków, ale w nasze działania angażujemy obecnych mieszkańców. I tak w tym roku odkryliśmy na nowo niezwykle bogatą historię nie tylko Górowa Iławeckiego ale i okolicznych wsi. Zorganizowaliśmy kilkugodzinny wypad do Górowa, by pospacerować wąskimi i jakże urokliwymi uliczkami starego miasta. Ułożyliśmy niezwykle ciekawą trasę objazdową po okolicznych ocalałych dworkach, ale także pokazaliśmy miejscowości, o istnieniu których świadczą zdziczałe grusze lub zarosły trzcina staw. Wraz z Muzeum Warmińskim w Lidzbarku zaprosiliśmy podczas Europejskich Dni Dziedzictwa na szaleństwa w lidzbarskich restauracjach i kawiarenkach. A mieliśmy do odwiedzenia aż 27 lokali, działających do II wojny światowej. W kuchni zamkowej biesiadowaliśmy przy przepysznej kartoflance, kluchach ziemniaczanych i cieście cebulowym. Każdy odwiedzający naszą „Schloβcaffe” otrzymał mini książeczkę kucharską z przepisami na smakołyki Ostpreuβen. Wszystkich zainteresowanych historią zaprosiliśmy na wirtualny spacer po umocnieniach tzw: Trójkata Lidzbarskiego” . Młodzież naszego stowarzyszenia, działająca w ramach teatru Spiegel -Lustro, po raz pierwszy swoim mamom przygotowała nie tylko piękne kartki z życzeniami, ale nagrali film ze wzruszającymi wierszami. Hitem jesieni okazała się wycieczka trasą pociągu nr 224 z Lidzbarka do Czerwonki. Nikt nas nie spodziewał się, że jazda busem po nieczynnym torowisku w poszukiwaniu stacji Zerbuń może wywołać dreszcz emocji. Wraz z Muzeum Warmińskim Zamek zapoczątkowaliśmy działalność „Archiwum Mówionego – Ich głosy” W ramach tego projektu powstaje film, na którym dokumentujemy wspomnienia naszych członków i mich rodzin z okresu lat wojny i tuz po. Jest to jeden z punktów wielkiego projektu obejmującego III etap renowacji naszego lidzbarskiego zamku.
Niezwykle dumni jesteśmy z zakończenia, po pięciu latach starań, kolejnego projektu. Przy finansowym wsparciu naszego burmistrza, pana Jacka Wiśniowskiego, Muzeum Prus Wschodnich w Ellingen oraz funduszy z Landsmanschaft wydaliśmy przepiękną książkę „Lidzbark – perła Warmii”.
Także, dzięki doskonałej współpracy z burmistrzem J. Wiśniowskim jak i Radą Miasta, jednemu z ważniejszych rond w naszym mieście od 2020 patronuje ksiądz Alfons Maria Buchholz.
Z kolei dzięki funduszom z polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie nieprzerwanie od 29 lat działa Zespół Śpiewaczy „Warmia, od 8 kolejne sztuki prezentuje Teatr Młodzieżowy Spiegel, prowadzimy od 20 lat warsztaty adwentowe a już 28 lat nasz Wieczór Adwentowy – Betlejem Narodów rozpoczyna w mieście wielkie świętowanie. Sukcesy odnosi także młodzież skupiona wokół zajęć muzycznych. Te działania współfinansuje także strona niemiecka. [2]

Prusy Wschodnie - Ostpreussen ; źródło: https://deutsche-schutzgebiete.de

Prusy Wschodnie - Ostpreussen ; źródło: https://deutsche-schutzgebiete.de

Contact Information

Zostaw komentarz

Wyślij wiadomość do właściciela wizytówki

Wyślij wiadomość do moderatora