Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang / The Benchen Karma Kamtsang Buddhist Association

  1. Dom
  2. »
  3. Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang / The Benchen Karma Kamtsang Buddhist Association
Description:
Bendzien Karma Kamtsang

Bendzien Karma Kamtsang

Bencien Karma Kamtsang 

Bendzien Karma Kamtsang to tradycja buddyjska reprezentująca buddyzm tybetański w tradycji wadżrajany.

Tradycję tę w Polsce reprezentuje przede wszystkim Stowarzyszenie Buddyjskie Bencien Karma Kamtsang, które jest członkiem-założycielem Polskiej Unii Buddyjskiej pod auspicjami Jego Świątobliwości Dalajlamy. 

W Polsce wg danych GUS w 2021 roku Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang liczył 2160 wiernych w tym 11 nauczycieli, posiadał 10 ośrodków i 7 miejsc kultu. ( Grabówek, Wrocław, Poznań,

Tradycyjne wyobrażenie Marpy Tłumacza (1012-1097), założyciela marpa kagju w Tybecie

Tradycyjne wyobrażenie Marpy Tłumacza (1012-1097), założyciela marpa kagju w TybecieBielsko-Biała, Rzeszów, Kraków, Łódź,  Wałbrzych, Katowice, Trójmiasto, Toruń)

Główny klasztor tradycji znajduje się w Khamie w Tybecie, a jego najważniejsza filia znajduje się w stolicy Nepalu, Katmandu.

Cechą charakterystyczną buddyzmu tybetańskiego jest to, że każdy klasztor jest niezależny, ma własną tradycję i własnych duchowych przywódców. Zwykle używa się wobec nich grzecznościowego tytułu Rinpocze.Nasz Związek działa pod bezpośrednią opieką klasztoru Bencien i jego opatów, należących do najważniejszych lamów szkoły Karma Kamtsang.

Sangje Njenpa Rinpocze

Sangje Njenpa Rinpocze

Głową klasztoru Bencien, a tym samym i naszego Związku, jest Jego Eminencja Sangje Njenpa Rinpocze. Ponadto Kjabdzie Tenga Rinpocze i Bencien Czime Rinpocze (który nigdy nie opuścił Tybetu) są najważniejszymi lamami tego klasztoru. Obecnie także Sangter Rinpocze jest bezpośrednio związany z klasztorem Bencien i czynnie wspomaga naszą działalność.
Klasztor Bencien został założony w XVII wieku w Tybecie przez czwartego Sangje Njenpę Rinpoczego. W latach 80. ubiegłego stulecia III Tenga Rinpocze założył główną filię klasztoru, która mieści się w stolicy Nepalu, Katmandu, niedaleko stupy Swajambhunath. Później ośrodki Bencien powstały w kilku innych krajach Azji i Europy, w tym również w Polsce.
Siedzibą Stowarzyszenia jest Ośrodek Bencien Karma Kamtsang w Grabniku, który znajduje się w pobliżu Jaktorowa, około 40 km od Warszawy. Centrum oferuje seminaria, praktyki medytacyjne i studiowanie klasycznych tekstów regularnie prowadzone przez polskich i tybetańskich lamów. Centrum jest zarówno odosobnione, jak i łatwo dostępne, zapewniając spokojne środowisko do ćwiczeń

Jedną z głównych aktywności Związku jest stwarzanie warunków do zapoznawania się z naukami i praktyką buddyjską w naszej tradycji.

Związek regularnie organizuje seminaria poświęcone studiowaniu Nauk Buddy oraz poznawaniu i ćwiczeniu się w różnych rodzajach medytacji. Seminaria prowadzone są zarówno przez zapraszanych wybitnych współczesnych mistrzów buddyzmu wadżrajany, przede wszystkim Rinpoczów z klasztoru Bencien, jak i rezydującego na stałe w Centrum w Grabniku Lamę Rinczena, a także innych lamów z Nepalu i z Polski. (..)

Teksty służące do praktyki buddyjskiej.

Nasz Związek wydał kilkadziesiąt tekstów służących do praktyki buddyjskiej. Zawierają one oryginał tybetański, transkrypcję oraz tłumaczenie na język polski. Dostępne są na miejscu w Centrum w Grabniku dla osób, które zdecydowały się podążać ścieżką buddyjską i przyjęły Schronienie w Trzech Klejnotach. 

Wykłady Dharmy

poniżej jeden z nich.

Ośrodek Bencien Karma Kamtsang w Grabniku

Ośrodek Bencien Karma Kamtsang w Grabniku

Infrastruktura głównego ośrodka Związku – Centrum w Grabniku – pozwala nie tylko na studiowanie Nauk i udział we wspólnych praktykach, ale umożliwia także zainteresowanym osobom wykonywanie krótszych lub dłuższych (w tym tradycyjnych trzyletnich) odosobnień medytacyjnych pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli. Obecnie w Centrum na stałe mieszka i pracuje ponad 10 osób. Kilku praktykujących odbywa indywidualne krótko- i długoterminowe odosobnienia.
Centrum w Grabniku oferuje też możliwość skorzystania na miejscu z bogatego księgozbioru (także w językach obcych) oraz zaopatrzenie się w materiały potrzebne do praktyki.
Istotnym aspektem działalności naszego Związku jest tłumaczenie i wydawanie tekstów sadhan buddyjskich, klasycznych komentarzy oraz książek z naukami naszych lamów.

Mandala z piasku

Mandala z piasku

Działalność Dobroczynna:

Program Lotos Polska

to ważna część naszej działalności charytatywnej. Celem programu jest pomoc w utrzymaniu mnichów w klasztorze Bencien w Katmandu. Nazwę temu programowi nadał Kjabdzie Tenga Rinpocze.

Norbu – Nakarmić głodnego!

(..)  dzięki pomocy naszych darczyńców, gotujemy ok. 100 porcji tygodniowo. Ponieważ nasze działania skierowane są do tych najbiedniejszych, więc czasem ogłaszamy akcję „skarpetka” albo „czystość” i wtedy zbieramy pieniądze na środki czystości, skarpetki bądź bieliznę. Pomagają nam nasi przyjaciele i znajomi, piekąc ciasta, robiąc kanapki, gotując zupy, bądź po prostu pomagając w rozdawaniu posiłków.

Współpraca Międzynarodowa

Ważnym aspektem jest również współpraca Międzynarodowa np. w dniach 22-24 września 2017 roku odbyło się coroczne Walne Zgromadzenie Europejskiej Unii Buddyjskiej. w Centrum Bencien Karma Kamtsang w Grabniku.
oraz współpraca w ramach  Polskiej Unii Buddyjskiej która zaowocowała np wspólnymi obchodami święta Wesak. Jest to święto narodzin, Przebudzenia oraz odejścia w Parinirwanę Buddy Siakjamuniego.
Ludzie Zachodu, którzy są zainteresowani wstąpieniem na buddyjską ścieżkę, często zadają pytanie, czy muszą wyrzec się Chrystusa. Odpowiedź, jaką nieodmiennie słyszałem od wysokich rangą lamów tybetańskich, brzmiała: „nie ma po temu powodu”. Istotą nauki Buddy jest miłość i współczucie, a głównym przesłaniem Chrystusa – miłosierdzie. Poznając jego życie wszyscy ci lamowie stwierdzają, że bez wątpienia wypełnia definicję Bodhisattwy, czyli kogoś, kto całkowicie przedkładał dobro innych ponad własne. I tu pojawia się zasadnicza różnica w podejściu. Buddyści widzą w Chrystusie jednego z wielkich Bodhisattwów, dla chrześcijan jest on jedynym Zbawicielem. Buddysta nie ma zatem problemu z pójściem do kościoła i okazaniem czci Chrystusowi, pozostaje jednak wierny poglądowi, że to Budda jest Schronieniem ostatecznym. – Lama Rinczen: Co dobrego może przynieść spotkanie nieteistycznego buddyzmu z religiami teistycznymi?

Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang liczący ok 2100 wiernych jest jednym z największych buddyjskich i niechrześcijańskich związków religijnych w Polsce.

Związek posiada swój kanał na YouTube

informacje zaczerpnięte zostały ze strony Związku.

Data powstania na terenie Polski: 1976       Nr w rejestrze kościołów i innych związków wyznaniowych: 85                     Data rejestracji: 1983

Poniżej:

1.Lama Rinczen ” Co dobrego może przynieść spotkanie nieteistycznego buddyzmu z religiami teistycznymi?” 

2. Do recytowania modlitwa o Ochranianie życia – praktyka przynosząca długowieczność i pomnożenie dobrobytu. Więcej modlitw znajduje się na portalu Związku.

3. Lista organizacji buddyjskich Wadżarajany oraz związków wyznaniowych tworzących Polską Unię Buddyjską z liczbą członków ( wg danych Gus zawartych w publikacji  “Wyznania religijne w Polsce w latach 2019-2021”



Contact Information
Phone: 663 136 204
Website:

Zostaw komentarz

Wyślij wiadomość do właściciela wizytówki

Wyślij wiadomość do moderatora