Stowarzyszenie do Pielęgnowania Dóbr Kultury Niemieckiej im. „Emila von Behringa” w Olsztynku

  1. Dom
  2. »
  3. Stowarzyszenie do Pielęgnowania Dóbr Kultury Niemieckiej im. „Emila von Behringa” w Olsztynku
Description:

Olsztynek/ Hohenstein. źródło: źródło: https://polska-org.pl

Olsztynek/ Hohenstein. źródło: źródło: https://polska-org.pl

Stowarzyszenie do Pielęgnowania Dóbr Kultury Niemieckiej im. „Emila von Behringa” w Olsztynku Hohenstein (SPDKN Olsztynek)

Herby Olsztynka / Hohenstein źródło: https://www.heraldry-wiki.com

Herby Olsztynka / Hohenstein źródło: https://www.heraldry-wiki.com

Celem stowarzyszenia

SPDKN Olsztynek

  jest:

  1. Utrzymanie jedności kulturowej oraz więzów narodowych członków stowarzyszenia, integracja całego środowiska mniejszości niemieckiej w gminie Olsztynek i sąsiednich do niej miejscowościach.
  2. Wyrażanie dążeń i osiągnięć środowiska mniejszości niemieckiej w gminie Olsztynek i przyległymi do niej miejscowościami oraz występowanie na rzecz jego potrzeb społecznych i socjalnych wobec władz i instytucji państwowych i samorządowych.
  3. Reprezentowanie członków stowarzyszenia przed władzami Rzeczypospolitej Polskiej oraz podobnymi stowarzyszeniami działającymi na terenie Niemiec.
  4. Działanie na rzecz zacierania uprzedzeń narodowościowych. [1]

Emil Adolf von Behring. Emil Adolf von Behring (ur. 15 marca 1854 w Hansdorfie (ob. Ławice), zm. 31 marca 1917 w Marburgu) – niemiecki bakteriolog, uważany za jednego z twórców immunologii laureat pierwszej Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1901 roku. / SPDKN Olsztynek

Emil Adolf von Behring. Emil Adolf von Behring (ur. 15 marca 1854 w Hansdorfie (ob. Ławice), zm. 31 marca 1917 w Marburgu) – niemiecki bakteriolog, uważany za jednego z twórców immunologii laureat pierwszej Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1901 roku. / SPDKN Olsztynek

Początki SPDKN Olsztynek

Olsztynecka grupa powstała 2 kwietnia 1991 roku jako oddział terenowy Ostródy. Zebranie założycielskie poprowadził Walter Angrik i Eckhard Werner (15 osób). Ostatni z nich objął stanowisko przewodniczącego. W 1993 roku grupa zdecydowała się na samodzielność i 22.07.93 została zarejestrowana. Zaraz potem przystąpiła do ZSLNbPW.

Siedziba SPDKN Olsztynek

Stowarzyszenie korzysta z wynajmowanych pomieszczeń. Początkowo spotykano się w Domu Kultury, potem grupa otrzymała do dyspozycji dzisiejszą siedzibę z dwoma małymi pomieszczeniami biurowymi i salą zgromadzeń.

Emil Adolf Behring, od 1901 von Behring (* 15 marca 1854 w Hansdorf, powiat Rosenberg w prowincji Prusy; † 31 marca 1917 w Marburgu

Emil Adolf Behring, od 1901 von Behring (ur. 15 marca 1854 w Hansdorf, powiat Rosenberg w prowincji Prusy; † 31 marca 1917 w Marburgu)

Zarząd SPDKN Olsztynek

  • Przewodnicząca: Artur Böhm
  • Zastępca przewodniczącej: Jacek Cieśla
  • Sekretarz: Anna Rymus
  • Skarbnik: Renata Prusaczyk
  • Członek: Gabriela Böhm

Członkowie

Stan 2022: Niestety obecnie mamy tylko 42 członków.

Stan 2008: W ostatnim czasie spada liczebność stowarzyszenia. W roku 2000 liczyło ono 260 członków. 30-40 aktywnie działających osób tworzy główny trzon stowarzyszenia.

Olsztynek/ Hohenstein. źródło: źródło: https://polska-org.pl

Olsztynek/ Hohenstein. źródło: źródło: https://polska-org.pl

Z życia stowarzyszenia

Stan 2022
Spotykamy się co 2 tygodnie przy kawie i ciastku.
Stowarzyszenie opiekuje się 4 cmentarzami z II wojny światowej.
Organizuje różne festyny, festyny letnie i grupowe.
Stan 2009
Stowarzyszenie każdego roku urządza piękne spotkanie adwentowe dla seniorów i gwiazdkę dla dzieci. Wszyscy otrzymują małe upominki.
Co tydzień spotyka się grupa pań. Albo realizują wspólnie jakiś projekt, albo zajmują się robótkami, a czasem po prostu oglądają razem telewizję. Pod kierownictwem Elze Babieczko regularnie ćwiczą śpiewanie.
Stowarzyszenie organizowało wycieczki do Swaderskiego Lasu, ładnego miejsca odpowiedniego na jednodniowe wycieczki. Ale była też już wycieczka po Prusach Wschodnich od Fromborka, Braniewa, Lidzbarka Warmińskiego po Świętą Lipkę. Podczas pobytu grupy turystów pod kierownictwem przewodniczącego Ziomkostwa Powiatu Maxa Duscha olsztynecka mniejszość spotkała się z nią nad jeziorem w Mielnie. Z byłymi mieszkańcami Olsztynka i okolic można też spotkać się w skansenie w Olsztynku przy kawie, cieście, śpiewie i tańcu. Regularnie każdego roku kilka osób jeździ na spotkanie Ziomkostwa Powiatu do Osterode w górach Harzu. Do najciekawszych wydarzeń należą też wykłady pani Buschmann, która przyjeżdża z Kilonii dwa razy w roku.

Olsztynek/ Hohenstein. Mauzoleum Hindenburga (niem. Tannenberg-Denkmal) źródło foto: źródło: https://polska-org.pl

Olsztynek/ Hohenstein. Mauzoleum Hindenburga (niem. Tannenberg-Denkmal) mauzoleum marszałka Paula von Hindenburga, które znajdowało się pomiędzy Olsztynkiem i Sudwą. Obiekt wybudowany w latach 1924–1927 pierwotnie jako pomnik poległym obok cmentarza wojennego bitwy pod Tannenbergiem (sierpień 1914), w latach 1934–1935 przebudowany. Od 1934 roku pełnił rolę mauzoleum Hindenburga. W styczniu 1945 roku został wysadzony w powietrze przez Niemców, następnie rozebrany po wojnie. ź źródło foto: https://polska-org.pl

Nauczanie języka niemieckiego

Kursy niemieckiego dla dorosłych i dzieci odbywały się regularnie do roku 1996. W tym okresie pomocą służyli nauczyciele-seniorzy i asystentki ds. języka z Niemiec:
— 1991 – 1992 pani Chodera z Olsztynka
— 1992 – 1993 pan Bartel, nauczyciel-senior z Niemiec
— 1993 – 1994 pan Wichert – nauczyciel-senior z Niemiec
— 1994 – 1995 Anja Preidecker, asystentka Ifa
— 03/95 – 08/95 Carola Heine, asystentka Ifa ds. języka
— 11/95 – 6/96 Anna Breitsameter, asystentka Ifa ds. języka
— 10/96 – 12/96 pani Hentzschel, asystentka Ifa
W roku szkolnym 1996/97 w Szkole Podstawowej do wszystkich klas, począwszy od pierwszej, wprowadzone zostały lekcje języka niemieckiego. Ten dobrze działający projekt został jednak ponownie zawieszony z powodu braku nauczycieli. W 1999 roku pani Zimmermann z Olsztyna, niemiecka nauczycielka programowa, zaoferowała pomoc i uczyła w Szkole Podstawowej kilka godzin tygodniowo. [2]

Numer KRS: 0000033280

Stowarzyszenie do Pielęgnowania Dóbr Kultury Niemieckiej im. „Emila von Behringa” w Olsztynku współtworzy Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur ZSNWiM

Prusy Wschodnie Ostpreussen źródło: https://deutsche-schutzgebiete.de

Prusy Wschodnie Ostpreussen źródło: https://deutsche-schutzgebiete.de

Contact Information

Zostaw komentarz

Wyślij wiadomość do właściciela wizytówki

Wyślij wiadomość do moderatora